Hlavná Príznaky

Zadok detský

Zloženie prostriedku ACC v tabletách obsahuje účinnú látku acetylcysteín a liečivo obsahuje aj ďalšie zložky: bezvodú kyselinu citrónovú, bezvodý uhličitan sodný, hydrogenuhličitan sodný, manitol, bezvodú laktózu, citrát sodný, kyselinu askorbovú, sacharinát sodný, arómu.

ACC prášok obsahuje aktívnu zložku acetylcysteín a ďalšie zložky: sacharózu, kyselinu askorbovú, sacharinát sodný, arómu.

Uvoľnite formulár

Vyrába sa liečivo ACTS 100 (ACC pre deti) a ACC 200 (pre dospelých pacientov).

Liečivo je dostupné vo forme šumivých tabliet, ako aj vo forme granúl, ktoré sa používajú na aplikáciu roztoku. Tablety sú biele, na jednej strane s rizikom, majú ostružinovú príchuť. Môže byť mierny zápach síry. Tablety sa používajú na prípravu roztoku - priehľadného, ​​s ostružinovou arómou.

Granule sú biele, homogénne a majú vôňu medu, citrónu alebo pomaranča. Granulát je obsiahnutý vo fóliových vreckách, v kartónovej škatuli s 20 vreckami.

farmaceutický účinok

Wikipedia svedčí o tom, že látka acetylcysteín je derivátom aminokyseliny cysteín. Vyvoláva mukolytický účinok, pod jeho vplyvom sa uľahčuje proces vylučovania spúta, pretože látka priamo ovplyvňuje reologické vlastnosti spúta. Jeho účinok je spojený so schopnosťou rozbíjať disulfidové väzby mukopolysacharidových reťazcov, v dôsledku čoho je zaznamenaná depolymerizácia mukoproteínov v spúte. V dôsledku toho klesá viskozita spúta.

Liečivo je tiež aktívne, ak má pacient hnisavé spútum..

Anotácia tiež obsahuje informácie o tom, že ACC poskytuje antioxidačný účinok spojený so schopnosťou reaktívnych sulfhydrylových skupín neutralizovať oxidačné radikály väzbou na ne. Z tohto dôvodu sa zvyšuje ochrana buniek pred oxidáciou, ku ktorej často dochádza pri zápalových reakciách..

Acetylcysteín tiež aktivuje glutatión, ktorý je dôležitou súčasťou antioxidačného systému a chemickej detoxikácie tela..

Ak sa ACC používa na profylaxiu, závažnosť a frekvencia exacerbácií u ľudí s cystickou fibrózou a chronickou bronchitídou sa výrazne zníži..

Farmakokinetika a farmakodynamika

Existuje vysoká úroveň absorpcie liečiva. Metabolizmus prebieha v pečeni s tvorbou aktívneho metabolitu - cysteínu, tiež cystínu, diacetylcysteínu, zmiešaných disulfidov.

Pri perorálnom podaní je úroveň biologickej dostupnosti 10% (pretože existuje výrazný účinok prvého prechodu pečeňou). Maximálna plazmatická koncentrácia sa pozoruje po 1-3 hodinách. Viaže sa na krvné bielkoviny o 50%.

Vylučuje sa močom ako neaktívne metabolity. Polčas je 1 hodina, ak má pacient zhoršenú funkciu pečene, môže sa predĺžiť až na 8 hodín.

Prechádza placentou, neexistujú údaje o penetrácii cez BBB.

Indikácie pre použitie

Nasledujúce indikácie pre použitie tohto lieku sú zaznamenané:

  • choroby dýchacieho systému, pri ktorých sa vytvára viskózny spút, ktorý je ťažké oddeliť;
  • bronchiálna a chronická;
  • tracheitída, obštrukčná bronchitída, laryngotracheitída;
  • bronchiektázie;
  • zápal pľúc;
  • bronchiálna astma;
  • cystická fibróza;
  • pľúcny absces;
  • chronická obštrukčná choroba pľúc;
  • zápal prínosových dutín a chronické;
  • zápal stredného ucha.

kontraindikácie

Existujú také kontraindikácie pre všetky formy lieku:

  • vysoká citlivosť na ktorúkoľvek zo zložiek lieku;
  • obdobie exacerbácie žalúdočných a dvanástnikových vredov;
  • pľúcne krvácanie;
  • hemoptysis;
  • tehotenstvo a dojcenie.

Opatrne predpisujte liek pacientom s anamnézou žalúdočných alebo dvanástnikových vredov, s intoleranciou histamínu (nemôže sa užívať dlhodobo), s bronchiálnou astmou, varixmi pažeráka, obštrukčnou bronchitídou, chorobami nadobličiek, arteriálnou hypertenziou, hepatálnou a / alebo renálnou insuficienciou..

Ďalšie kontraindikácie pre 200 mg šumivé tablety:

  • nedostatok laktázy, intolerancia laktózy;
  • malabsorpcia glukózy-galaktózy;
  • vek pacienta do 2 rokov;

Ďalšie kontraindikácie pre granule:

  • neznášanlivosť na fruktózu;
  • nedostatok sacharázy / izomaltázy;
  • nedostatočnosť glukózy-galaktózy;
  • vek pacienta do 6 rokov.

Vedľajšie účinky

V priebehu liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • alergické prejavy: vyrážka, žihľavka, exantém, svrbenie kože, zníženie krvného tlaku, tachykardia, angioedém; v zriedkavých prípadoch - anafylaktické reakcie, toxická epidermálna nekrolýza, Stevens-Johnsonov syndróm;
  • tráviaci systém: bolesť brucha, stomatitída, zvracanie, hnačka, nevoľnosť, pálenie záhy, dyspepsia;
  • dýchací systém: bronchospazmus, dýchavičnosť (prejavujúca sa hlavne u ľudí s bronchiálnou astmou);
  • zmyslové orgány: pocit hluku v ušiach;
  • ďalšie prejavy: horúčka, bolesť hlavy, krvácanie (ojedinelé prípady).

Pokyny na použitie ACC (spôsob a dávkovanie)

Liečivo v šumivých tabletách alebo granulách vo vrecúškach sa musí užívať perorálne a súčasne dodržiavať dávkovanie uvedené v pokynoch. Po jedle musíte piť.

ACTS prášok, návod na použitie

Pokyny pre prášok ACC 100 mg stanovujú, že činidlo sa musí rozpustiť v pol pohári vody a potom sa musí okamžite vypiť. Deti od dvoch do šiestich rokov dostávajú 200 - 300 mg drogy denne v 2-3 dávkach. Pediatrickí pacienti ACC vo veku od 6 do 14 rokov dostávajú 300 - 400 mg denne v 2 - 3 dávkach. Pacienti po 14 rokoch dostávajú 400-600 mg liečiva denne v 2-3 dávkach. Ľudia, ktorí trpia cystickou fibrózou a ktorých hmotnosť je viac ako 30 kg, môžu dostávať až 800 mg liekov denne. V takom prípade je potrebné zohľadniť všetky kontraindikácie..

Ak hovoríme o akútnom ochorení bez komplikácií, potom môže pacient dostať liek bez lekárskeho dozoru nie dlhšie ako päť dní. Pri chronických ochoreniach by dĺžku liečby mal určiť lekár.

Návod na použitie ACC pre deti

200 mg tablety alebo prášok pre deti sa používajú zriedka. Táto droga je predpísaná pre deti od 6 rokov. ACC prášok 100 mg pre deti sa používa od 2 rokov, dávkovanie má predpisovať lekár.

Šumivé tablety sa rozpustia v 1 lyžici. voda, môžete na tento účel použiť aj čaj alebo džús.

Pred užitím prášku 200 mg je potrebné mať na pamäti, že ďalší výdatný nápoj môže zvýšiť mukolytický účinok lieku. Ako používať 200 mg prášku závisí od odporúčaní lekára.

ACC proti kašľu pri nachladnutí sa môže užívať 5-7 dní. Ak liek počas tohto obdobia nepomôže pri kašli, musíte sa poradiť s lekárom, ktorý dá odporúčania, ako užívať ACC vo vreckách.

Je dôležité zvážiť, ako vypiť 200 mg prášku na cystickú fibrózu a chronickú bronchitídu: v takom prípade liečba trvá dlhšie.

predávkovať

Ak pacient užíval acetylcysteín v dávke presahujúcej 500 mg denne, môže mať príznaky predávkovania, preto sa musí dôsledne dodržiavať predpísaný liečebný režim. V takom prípade môže pacient ochorieť na zvracanie, hnačky, pálenie záhy a bolesti brucha. V prípade predávkovania sa vykonáva symptomatická liečba.

Interakcia

V prípade súčasného podávania acetylcysteínu a liekov proti kašľu so suchým kašľom je možné potlačiť reflex kašľa a v dôsledku toho sa zaznamená stagnácia spúta..

V prípade súčasnej liečby antibiotikami (tetracyklíny, penicilíny, cefalosporíny) je možné zaznamenať ich interakciu s tiolovou skupinou acetylcysteínu. Vďaka tomu sa antibakteriálna aktivita týchto liekov znižuje. Je dôležité vyhnúť sa tomuto účinku, pri ktorom musíte dodržať interval medzi užitím antibiotík a acetylcysteínu najmenej 2 hodiny..

Pri súčasnom použití s ​​vazodilatačnými liekmi a nitroglycerínom sa môže zvýšiť ich vazodilatačný účinok..

Podmienky predaja

Výrobok sa predáva v lekárňach na lekársky predpis..

Podmienky skladovania

Granule a tablety uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C, mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti

Skladovacie obdobie - 3 roky.

špeciálne pokyny

Pri použití acetylcysteínu boli veľmi zriedkavo zaznamenané prípady závažných alergických prejavov. Ak sa u pacienta po použití lieku objavia zmeny na koži alebo slizniciach, mali by ste okamžite vyhľadať lekára. Zároveň sa zastaví liečba.

Pred začatím liečby by ste mali vedieť, ako pripraviť roztok, v ktorom voda rozpustí granule a tablety. Ako zriediť 200 mg ACC závisí od predpísaného liečebného režimu. Spravidla sa granuly rozpúšťajú postupným miešaním v jednej lyžici. horúca voda. Roztok pite tiež horúci. Odporúča sa zriediť liek v sklenenej nádobe..

Je potrebné vziať do úvahy nielen to, s akým kašľom sa má liek užívať, ale tiež opatrnosť pri jeho užívaní pacientmi s obštrukčnou bronchitídou a bronchiálnou astmou. Je dôležité neustále sledovať priechodnosť priedušiek..

Liečivo sa odporúča užívať až osemnásť hodín, pred spaním sa neodporúča piť liek priamo.

Pacienti s diabetes mellitus musia brať do úvahy, že zloženie liečiva obsahuje sacharózu.

Počas liečby týmto liekom môže pacient viesť vozidlá alebo pracovať s nebezpečnými mechanizmami.

ACC pre deti: návod na použitie (prášok, šumivé tablety, sirup), recenzie, analógy. Ako zriediť prášok?

ACC je mukolytický liek, ktorý dobre zaúčinkoval pri vlhkom kašli sprevádzanom tvorbou veľkého množstva hustého spúta. Tento liek má málo kontraindikácií a zriedka spôsobuje nežiaduce reakcie. Ale aby ste nepoškodili zdravie, musíte si pozorne prečítať návod na použitie pre ACC.

Uvoľnite formulár

ACC je dostupný v niekoľkých liekových formách:

  • Prášok na prípravu perorálneho roztoku 100 mg a 200 mg s pomarančovou príchuťou.
  • 200 mg granúl, z ktorých sa po zriedení získa roztok na orálne podanie.
  • Prášok 600 mg, z ktorého sa pripraví roztok na perorálne podanie.
  • 100 mg a 200 mg šumivé tablety.

V predaji sú aj ATSTS Long v šumivých tabletách a ATSTS Active v prášku na perorálne podanie. Obsahujú 600 mg účinnej látky.

indikácia

ACC označuje mukolytické látky. Ako aktívna zložka obsahuje acetylcysteín. Liečivo znižuje viskozitu spúta, podporuje jeho vypúšťanie, nestráca svoje vlastnosti za prítomnosti hnisu.

Liek má antioxidačný účinok, chráni tkanivá pred agresívnymi účinkami voľných radikálov, ktoré sa tvoria počas zápalu.

Ak dáte dieťaťu prostriedky na základe acetylcysteínu na účely prevencie, potom je exacerbácia chronickej bronchitídy a cystickej fibrózy menej častá a choroba postupuje ľahšie..

ACC je predpísaný deťom s chorobami dýchacieho systému, pri ktorých je ťažké oddeliť hustý spút. Odporúča sa piť liek, ak sú diagnostikované nasledujúce choroby:

  • vlhký kašeľ;
  • zápal a absces pľúc;
  • bronchitída v akútnom a chronickom štádiu, vrátane sprevádzaná obštrukciou;
  • zápal priedušnice, hrtana, bronchiolov;
  • bronchiálna astma;
  • expanzia a deformácia priedušiek;
  • chronická obštrukčná choroba pľúc;
  • cystická fibróza.

ACC sa môže podať deťom so zápalom stredného ucha a vedľajších nosových dutín.

Od koľkých rokov môžu byť deťom podávané ACC?

V akom veku sa má ACC podať dieťaťu, závisí od dávkovania:

VekDávkovanie acetylcysteínu
2-5 rokovOdporúčajú sa dávkové formy obsahujúce 100 mg účinnej látky
6-14 rokovMôžete použiť liekové formy, v ktorých je 200 mg acetylcysteínu.
Viac ako 14 rokovPovolené tablety a prášok obsahujúci 600 mg účinnej látky.

Inštrukcie na používanie

Liečebný režim vyberá lekár individuálne, v závislosti od veku pacienta a diagnózy. Na choroby iné ako cystická fibróza podávajte tento liek v nasledujúcich dávkach:

VeksirupPrášok a 100 mg tabletyPrášok a 200 mg tablety600 mg tablety a prášok
2 až 5 rokov staréDajte 5 ml 2 alebo 3 krát denne.1 vrecúško alebo tableta 2-3 krát denne.
6-14 rokovDajte 5 ml trikrát denne alebo 10 ml, ale dvakrát denne.100 mg trikrát denne.200 mg dvakrát denne.
Od 14 rokovDajte 10 ml 2 alebo 3 krát denne.200 mg 2-3 krát denne.600 mg jedenkrát denne.

Ak je dieťaťu diagnostikovaná cystická fibróza, ACC sa má podať podľa nasledujúcej schémy:

VekJedna dávka v mgDenná dávka v mg
2-5 rokovsto400
6-14 rokov200600

Ak je hmotnosť dieťaťa viac ako 30 kg, potom s cystickou fibrózou sa môže denná dávka zvýšiť na 800 mg.

Pri poskytovaní ACC dieťaťu by rodičia mali brať do úvahy nasledujúce skutočnosti:

  1. Liek sa musí užívať po jedle. Na zvýšenie jeho mukolytického účinku musí dieťa veľa piť..
  2. Koľko dní piť ACC by mal rozhodnúť lekár. Pri krátkodobom prechladnutí trvá priebeh terapie až týždeň. Ak je liek opitý, aby sa zabránilo exacerbácii chronickej bronchitídy a cystickej fibrózy, potom sa môže užívať dlho..
  3. Prášok s pomarančovou príchuťou je možné rozpustiť nielen vo vode, ale aj v džúse, ochladenom čaji..
  4. 200 mg a 600 mg granule sa rozpustia v 200 ml horúcej vody. Je lepšie piť liek horúci, ale ak je to potrebné, pripravený roztok sa môže nechať 3 hodiny.
  5. Šumivé tablety sa rozpustia v pohári vody.
  6. Liečba liekom môže spôsobiť Lyellov a Stevens-Johnsonov syndróm. Jedná sa o nebezpečné alergické reakcie, ktoré môžu ohroziť život pacienta, preto keď sa na pozadí užívania liekov objavia zmeny na koži a slizniciach, musíte prestať podávať liek dieťaťu a ukázať ho pediatrovi.
  7. Pri rozpúšťaní lieku sa má používať iba sklo, neodporúča sa, aby mukolytikum prichádzalo do styku s kovmi, gumou a látkami, ktoré sa ľahko oxidujú..
    Neodporúča sa dať dieťaťu ACC v noci. Je lepšie, ak sa posledný liek užije najneskôr do 18:00.
  8. Ak má pacient bronchiálnu astmu a bronchitídu s obštrukciou, je počas liečby nevyhnutné sledovať priechodnosť priedušiek..
  9. Ak dieťa nekonzumuje soľ alebo dodržiava diétu s nízkym obsahom solí, mali by si rodičia, ktorí mu dávajú sirup ACC, pamätať na to, že 1 ml lieku obsahuje 41,02 mg sodíka.
  10. Ak je dieťa diabetik, mali by rodičia vziať do úvahy, že granulát na prípravu roztoku obsahuje sacharózu a 1 vrecúško s liekom zodpovedá asi 0,2 XE.
  11. Je nemožné podať mukolytikum a súčasne lieky, ktoré majú antitusický účinok, pretože v dôsledku potlačenia kašľa sa v pľúcach hromadí spútum. Je to dobrá živná pôda pre patogény, ktoré sú plné zápalov pľúc..
  12. Antibiotikum a ACC by sa mali dieťaťu podať s rozdielom 2 hodín. Je to spôsobené tým, že lieky série penicilínov, tetracyklínov a cefalosporínov (okrem lorakarbefu a cefiximu) môžu interagovať s merkaptoskupinou (SH-skupinou) acetylcysteínu, čo môže spôsobiť oslabenie antibakteriálnych vlastností..
  13. Pri vymenovaní acetylcysteínu s vazokonstrikčnými látkami a nitroglycerínom je možné zvýšenie vazodilatačného účinku.

kontraindikácie

Liek ACC je kontraindikovaný u detí, u ktorých boli diagnostikované nasledujúce patológie:

  • alergia na zloženie lieku;
  • vred tráviaceho traktu v akútnom štádiu;
  • krvácanie z pľúc;
  • hemoptysis.

Liek ACC by sa mal podávať opatrne deťom, ktoré majú nasledujúce zdravotné ťažkosti:

  • vred gastrointestinálneho traktu v remisii;
  • bronchiálna astma;
  • bronchitída s obštrukciou;
  • dysfunkcia pečene a obličiek;
  • patológia nadobličiek;
  • vysoký tlak;
  • kŕčové žily pažeráka;
  • precitlivenosť na histamín (mukolytikum by sa nemalo piť dlho, pretože ovplyvňuje
  • výmena histamínu, v dôsledku čoho sa môžu objaviť príznaky jeho tolerancie: svrbenie, bolesti hlavy, nádcha).

Vedľajšie účinky

ACC u detí môže spôsobovať vedľajšie účinky:

  • alergia prejavujúca sa svrbením, vyrážkami, žihľavkou, Quinckeho edémom, anafylaxiou, akútnou bulóznou dermatitídou, toxickou epidermálnou nekrolýzou;
  • pokles krvného tlaku, búšenie srdca;
  • dýchavičnosť, zúženie priedušiek;
  • hučanie v ušiach;
  • bolesti hlavy;
  • zvýšenie teploty;
  • krvácajúca;
  • riedka stolica, nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, dyspeptické poruchy, bolesti brucha, zápal ústnej sliznice.

Ak dôjde k prekročeniu terapeutickej dávky, môžu sa objaviť príznaky otravy liekom:

  • vracanie;
  • pálenie záhy;
  • hnačka;
  • bolesť v žalúdku.

Ak sa objavia príznaky predávkovania, musíte dieťaťu prestať podávať ACC a ísť do nemocnice. Protilátka na otravu liekom nie je známa, preto je predpísaná symptomatická liečba.

Cena ACC závisí od formy uvoľnenia, počtu tabliet v balení a od konkrétnej lekárne. Náklady na lieky sa môžu pohybovať od 120 do 600 rubľov.

analógy

V predaji existujú analogické riešenia ACC:

  • Fluditek;
  • Lazolvan;
  • Ambrobene;
  • Ascoril.

Čo je lepšie pre dieťa Fluditek alebo ACC?

Fluditec je francúzsky liek obsahujúci ako aktívnu zložku karbocisteín. Pôsobí mukolyticky a podporuje vylučovanie hlienu. V detskej praxi sa používa v sirupe od 2 rokov a v roztoku od 15 rokov. Predpísané sú nielen pre choroby sprevádzané tvorbou hustého spúta, zápalu stredného ucha, sínusitídy, ale aj pri príprave na štúdium priedušiek. Je menej pravdepodobné, že Fluditec spôsobí nežiaduce reakcie. To však neznamená, že je na tom lepšie, pretože má kontraindikácie. Fluditec sa nemá piť v akútnom štádiu s gastrointestinálnymi vredmi a glomerulonefritídou.

Čo je lepšie pre deti Lazolvan alebo ACC?

Lazolvan obsahuje ambroxol ako svoju hlavnú zložku, ktorá má mukolytický a expektoračný účinok. Liečivo vo vhodnej dávkovej forme je schválené od narodenia pre choroby, pri ktorých sa tvorí veľké množstvo spúta. Ak dieťa z nejakého dôvodu nemôže vziať Lazolvan dovnútra, potom je v predaji riešenie na inhaláciu. V porovnaní s ACC je menej pravdepodobné, že spôsobí nežiaduce reakcie, má menej kontraindikácií a podporuje prenikanie antibiotík do pľúcneho tkaniva. To však neznamená, že Lazolvan je lepší, pretože nemusí byť vhodný pre konkrétneho pacienta..

Čo je lepšie Ambrobene alebo ACC?

Ambrobene je izraelský liek, ktorého terapeutický účinok vysvetľuje ambroxol. Mukolytikum sa dodáva v niekoľkých dávkových formách vrátane tých, ktoré sú povolené od narodenia. Ambrobene sa vyrába vo forme roztoku na inhaláciu a injekcie. Ambroxol a acetylcysteín preukázali dobrý mukolytický účinok v klinických štúdiách, ale druhá látka začína pôsobiť rýchlejšie. Ambrobene je ale lacnejší.

Čo je lepšie Ascoril alebo ACC?

Ascoril je kombinovaný liek, ktorý rozširuje priedušky, riedi hlieny a podporuje jeho evakuáciu z dýchacích ciest. Dostupné vo forme sirupu a tabliet. V tekutej dávkovej forme je to možné od prvých dní života. To však neznamená, že Ascoril je lepší ako lieky na báze acetylcysteínu, pretože kombinovaná látka má viac kontraindikácií a nežiaducich účinkov..

O tom, ako nahradiť ACC dieťaťu, by mal rozhodnúť lekár, pretože každý liek má svoje vlastné vlastnosti.

recenzia

Názor rodičov

V sieti existuje veľa pozitívnych recenzií o lieku ACC. Z výhod rodičia poznamenávajú:

  1. liek pomáha dobre pri vlhkom kašľu, s ním rýchlo prechádza;
  2. veľa detí dobre pije prášok a tablety, pretože majú radi svoju chuť;
  3. granule a tablety sa ľahko rozpúšťajú;
  4. liek má vhodný dávkovací režim.

Negatívne recenzie sú spôsobené skutočnosťou, že ACC môže spôsobiť alergie, mukolytikum má kontraindikácie, nie všetky deti majú rady chuť sirupu. Rodičia tiež berú do úvahy nevýhody, že liek je drahý.

Názor Dr. Komarovského

Evgeny Olegovič neodporúča dávať expektoranciá a mukolytické látky samostatne. Predpísať by ich mal iba pediatr pri chorobách dolných dýchacích ciest v kombinácii s inými liekmi. Doktor Komarovský je presvedčený, že účinnosť expektorančných liekov v porovnaní s pitím veľkého množstva tekutín nebola preukázaná. Preto známy pediatr odporúča, aby malo dieťa vlhký kašeľ, potom musí piť viac kompótu a iných tekutín..

Napriek tomu, že mukolytikum je možné kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, samoliečba je pre nich neprijateľná. O vhodnosti liečby by mal rozhodnúť iba lekár, ktorý pacienta vyšetrí a povie vám, ako dieťaťu podať ACC..

Detský ACC - liek proti kašľu

Hlavná látka lieku ACC pre deti, ak sa užíva perorálne, pomáha znižovať viskozitu hlienu v pľúcach. Mukolytický liek zlepšuje odtok spúta a uľahčuje vykašliavanie, ktoré zmierňuje kašeľ bez ohľadu na jeho pôvod. Dýchací trakt je teda zbavený cudzích látok a dieťa sa prestane dusiť. Okrem riedenia spúta má ACC antioxidačný účinok, čím zvyšuje úroveň ochrany funkcií buniek pred zápalovými procesmi.

Azz - návod na použitie pre deti

Návod na použitie umožňuje ACC pre všetky deti od 2 rokov. Malým pacientom vo veku od 2 do 5 rokov sa podáva liečivo ACC 100. Táto forma liečiva má najnižšiu koncentráciu účinnej látky. Novonarodené deti môžu deťom podávať sirup ACC, ale až po 10 dňoch života. Deti vo veku od 6 rokov majú povolené vstrekovanie ACC 200 a ACC. Maximálna dávka účinnej látky obsahuje ACTS Long, ktorá je povolená až od 14 rokov. Výrobcom tohto lieku je Slovinsko a Nemecko. Všetky jeho formy tenký hlien.

zloženie

Hlavnou účinnou látkou všetkých foriem uvoľňovania tohto mukolytika je acetylcysteín v rôznych koncentráciách. Pomocné zložky sa líšia v závislosti od typu lieku:

  1. Šumivé tablety. Zahŕňajú kyselinu askorbovú a citrónovú, citran a uhličitan sodný, hydrogenuhličitan, sacharinát. Tablety navyše obsahujú manitol a mliečny cukor.
  2. Sirup. Okrem acetylcysteínu obsahuje metylparahydroxybenzoát, vodu, karmelózu, edetát disodný, sacharinát a benzoát sodný. Droga vonia dobre vďaka višňovej príchuti.
  3. Granulovaný prášok. Pomocné látky v ňom sú kyselina askorbová, citrónovo-medová alebo pomarančová príchuť, sacharóza, sacharín.
  4. Roztok ACTS injekcia na injekciu alebo inhaláciu. Okrem účinnej látky obsahuje edetát a hydroxid sodný, sterilnú vodu a kyselinu askorbovú.

Uvoľnite formulár

Liečivo ACC pre deti je prezentované v niekoľkých formách uvoľňovania, z ktorých si môžete vybrať pohodlnejšiu. Liek je zastúpený v nasledujúcich typoch:

  1. Sirup. Predáva sa v 100 ml sklenených fľašiach. Vnútro obsahuje číru viskóznu tekutinu, ktorá nemá farbu, ale príjemne vonia ako čerešňa. 1 ml pripraveného sirupu obsahuje až 20 mg acetylcysteínu, t.j. účinná látka.
  2. Vrecká s granulami na prípravu horúceho roztoku. Hmotnosť každého z nich je 3 g. Jedno balenie obsahuje až 20 takýchto vreciek. Samotná droga je granulovaný prášok. Nápoj z neho vyrobený chutí ako citrón s medom alebo pomaranč. Jedno balenie obsahuje 100 alebo 200 mg účinnej látky.
  3. Šumivé tablety. Majú guľatý plochý tvar, bielu farbu a vôňu ostružiny. Tableta sa rozpustí vo vode, pričom každá obsahuje 100 alebo 200 mg účinnej látky. Existuje iná forma uvoľnenia - ACC Long. Tieto tablety obsahujú 600 mg hlavnej zložky. Predávajú sa v tube 10 - 20 kusov..
  4. Riešenie. Táto forma uvoľňovania sa nazýva ACC inject. Predstavuje ju číra bezfarebná tekutina, ktorá sa naleje do 3 ml ampuliek. Každá obsahuje 300 mg účinnej látky. Ampulky sa predávajú v baleniach po 5 kusov.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Viskozita spúta je určená disulfidovými mostíkmi (špeciálnymi väzbami) v jeho štruktúre. Na ich štiepenie sa používa acetylcysteín, ktorého výsledkom je:

  • spútum sa stáva menej viskóznym;
  • vzduch voľne cirkuluje v prieduškách;
  • kašeľ sa stáva produktívnym.

Toto popisuje farmakodynamiku lieku. Farmakokinetika je cesta účinnej látky lieku cez telo dieťaťa. Liečivo ACC sa veľmi dobre vstrebáva a jeho metabolizmus sa vyskytuje v pečeni, v ktorej sa tvorí aktívny metabolit, cysteín. Najvyššia koncentrácia látky sa pozoruje po 1-3 hodinách. Vylučovanie liečiva je zabezpečené obličkami, polčas je približne 1 hodina.

  • Ako pripraviť palacinky
  • Nápis na tetovanie s prekladom
  • Šalát z bravčového jazyka: chutné recepty

Indikácie pre použitie

Všeobecnými indikáciami na použitie sú choroby dýchacieho systému, ktoré sú sprevádzané akumuláciou viskóznych sekrétov v bronchiálnom strome. Takéto patológie zahŕňajú:

  • zápal pľúc;
  • bronchiolitída;
  • akútna, obštrukčná, chronická bronchitída;
  • laryngitída;
  • absces v pľúcach;
  • priedušnice;
  • chronické ochorenie pľúc;
  • laryngotracheitíde.

Lekári ORL môžu predpisovať ACC dieťaťu s nádchou, zápalom prínosových dutín alebo zápalom stredného ucha. Nemalo by byť prekvapujúce, že pri týchto ochoreniach predpisuje tento liek odborník. ACC pri kašli pre deti pomáha vypúšťať nielen hlieny, ale aj hromadenie hnisu. Liek má tiež účinok pri liečbe cystickej fibrózy. Indikácie na použitie sú bronchiektázia - rozšírenie prieduškových oblastí v dôsledku poškodenia bronchiálnej steny.

Azz - kontraindikácie

Hlavnou kontraindikáciou je zjavná individuálna reakcia pacienta na ktorúkoľvek zložku lieku. V takýchto prípadoch sú deti často kontraindikované, aby užívali acetylcysteín alebo laktózu. S peptickým vredom, krvácaním alebo stopami krvi v spúte nie je možné brať ani ACC pre deti. Ďalšie kontraindikácie lieku:

  • nedostatok sacharázy, laktázy;
  • porušenie metabolizmu uhľohydrátov;
  • dojčenie, tehotenstvo;
  • malabsorpcia glukózy-galaktózy;
  • akútne obdobie dvanástnikového vredu.

S opatrnosťou je ACC predpísaný s rizikom krvácania z pľúc, patológie nadobličiek, zlyhania obličiek a pečene, bronchiálnej astmy. Niektoré formy uvoľňovania liečiva sú do určitého veku kontraindikované:

  • granule (200 mg) - až 6 rokov;
  • granule (600 mg) - až 14 rokov;
  • všetky formy, okrem sirupu a injekcií - do 2 rokov.

Spôsob podávania a dávkovanie

Príprava sirupu, roztoku alebo nápoja sa vykonáva podľa konkrétnych pokynov. Každá forma uvoľňovania liečiva sa používa nasledovne:

  1. Z práškov sa pripraví horúci roztok. Za týmto účelom rozpustite jedno vrecúško s pohárom vody. Malo by byť horúco. Príprava roztoku končí miešaním, potom sa odporúča produkt okamžite použiť. Mukolytický účinok liečiva sa zvyšuje dodatočným príjmom tekutín..
  2. Z prípravku sa pripravuje sirup vo forme granúl. U detí do 2 rokov sa ukazuje táto forma uvoľňovania acetylcysteínu. Rozpusťte granule s vodou, čajom alebo džúsom pri izbovej teplote po špeciálnu značku na fľaši.
  3. Na prípravu nápoja sa používajú šumivé tablety. Odporúčaná dávka sa zaleje pol pohárom vody. Potom sa tablety nechajú rozpustiť a potom sa skonzumujú, lepšie po jedle.
  4. Injekčný roztok sa zriedi 0,9% NaCl pri dodržaní pomerov 1: 1.
  • Aké potraviny obsahujú bielkoviny - tabuľka. Bielkovinové jedlá
  • Háčkované čiapky pre dievčatá
  • Pollock v rúre

Dávkovanie každej formy uvoľňovania je určené vekom dieťaťa. Samostatne stojí za zmienku režim pre závažnejšie ochorenie - cystickú fibrózu:

  1. Šumivé tablety. Pre deti od 2 do 6 rokov 100 mg raz denne. Dieťa staršie ako 6 rokov - 200 mg trikrát denne.
  2. Granule. Režim je podobný ako v prípade šumivých tabliet.
  3. Sirup. Deti od 2 do 6 rokov, 5 ml štyrikrát denne a pre deti od 6 rokov - 10 ml trikrát denne.

Zvyšné prípady dávkovania liekov nie sú určené iba podľa veku, ale niekedy aj podľa hmotnosti detí. Tabuľka podrobnejšie zobrazuje liečebný režim:

Uvoľňovací formulár / vek pacienta

Granule (1 odmerka - 100 mg)

Polovica odmerky (50 mg) až 2 - 3 krát denne

1 odmerku 2 - 3 krát denne

1 odmerka trikrát denne

2 odmerky 2 - 3 krát denne

100 mg 2-3 krát denne

100 mg dvakrát denne

200 mg 2-3 krát denne

Sirup (10 ml sirupu - pol pohára alebo 2 plné striekačky)

2-3 krát denne, 5 ml

5 ml trikrát denne. Ďalšia schéma - 10 ml dvakrát denne

2-3 krát denne, 10 ml

injekcie

(intramuskulárne injikované hlboko do svalu, intravenózne zriedené 0,9% NaCl (1: 1))

10 mg na kilogram telesnej hmotnosti

150 mg (1,5 ml) 1-2 krát denne

300 mg (3 ml) až 2-krát denne

Liekové interakcie

Užívanie antitusík spolu s acetylcysteínom tlmí reflex kašľa, čo povedie k stagnácii hlienu v prieduškách. Z tohto dôvodu je kombinovanie týchto liekov prísne zakázané. Pri liečbe ACC a nitroglycerínom sa pozoruje zvýšenie ich účinku. Užívanie antibiotík je predpísané 2 hodiny po užití mukolytika. Dôvod je ten, že acetylcysteín znižuje adsorpciu cefalosporínov, tetracyklínu a penicilínov.

Vedľajšie účinky

Rovnako ako mnoho liekov, aj ACC je v niektorých prípadoch príčinou alergií. Prejavuje sa to ako žihľavka, svrbenie, opuch kože, vyrážky, niekedy aj anafylaktický šok. Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria:

  • riedka stolica, žalúdočné ťažkosti, pálenie záhy a ďalšie príznaky dyspepsie;
  • hučanie v ušiach, vysoká horúčka, bolesti hlavy - sú veľmi zriedkavé;
  • dýchavičnosť, bronchospazmus, často sa prejavujúci pri bronchiálnej astme.

Zo strany tráviaceho traktu sa môže vyskytnúť aj stomatitída, nevoľnosť alebo zvracanie. Pokiaľ ide o kardiovaskulárny systém, acetylcysteín môže spôsobiť vývoj tachykardie a pokles krvného tlaku. Ľudia s precitlivenosťou na liek môžu trpieť krvácaním z pľúc, ale je to veľmi zriedkavé. V prípade predávkovania liekom je možné pálenie záhy, hnačky, nevoľnosť a bolesti žalúdka. Nebezpečnejšie vedľajšie účinky sa nepozorovali pri prekročení dávky acetychisteínu.

analógy

Existuje množstvo liekov podobných ACC v zložení alebo mechanizme účinku, ale neodporúča sa nahradiť jeden liek iným za svojpomocne. Iba pediatrický pediatr môže správne predpisovať lieky. Medzi také analógy patria:

  • acetal;
  • Acestin;
  • Fluimucil;
  • Acestin;
  • Acestad;
  • acetylcysteín.

Cena ACC

Náklady na liek určuje výrobca, forma uvoľňovania a dávkovanie. Cena závisí od miesta nákupu. Približné náklady na každú formu uvoľnenia ACC sú uvedené v tabuľke:

ACC pre deti

  • Uvoľnite formulár
  • zloženie
  • Princíp činnosti
  • indikácia
  • V akom veku môžete dať?
  • kontraindikácie
  • Vedľajšie účinky
  • Inštrukcie na používanie
    • Ako použiť
    • dávkovanie
    • predávkovať
    • Interakcia s inými liekmi
    • Podmienky predaja
    • Skladovacie podmienky a trvanlivosť
  • recenzia
  • analógy

Medzi mukolytickými liekmi predpísanými na kašeľ je veľmi žiadaný liek ACC vyrobený spoločnosťou Sandoz. Môže sa použiť na liečbu detí a od akého veku je dovolené podávať ACC deťom? Aká lieková forma je najlepšia pre deti? Ako zriediť tabletu alebo granule? Tieto a ďalšie otázky o používaní tohto lieku znepokojujú každú matku, ak lekár predpísal tento liek jej kašľajúcemu dieťaťu..

Uvoľnite formulár

Liečivo ACC je dodávané v nasledujúcich formách:

  1. Šumivé tablety. Sú ploché okrúhle, černice voňajúce a bielej farby a každá rozpustná tableta obsahuje 100 mg alebo 200 mg účinnej látky. Vyrábajú sa tiež tablety so 600 mg účinnej látky nazývanej ACC Long. Jedna tuba obsahuje 10-20 tabliet.
  2. Sirup. Obal takéhoto ACC predstavuje sklenená fľaša naplnená 100 ml priehľadnej viskóznej kvapaliny bez farby s višňovou arómou. 1 ml sirupu obsahuje 20 mg účinnej látky.
  3. Vrecká na granule. Hmotnosť jedného vrecka je 3 gramy a jedno balenie obsahuje 20 vreciek s bielym homogénnym granulovaným práškom vo vnútri. Nápoj z neho vyrobený môže chutiť ako pomaranč alebo citrón s medom. Obsah účinnej látky v balení je 100 mg alebo 200 mg.
  4. Riešenie. Tento liek s názvom ACC injekcia je číra tekutina bez akejkoľvek farby, nalievaná do 3 ml ampuliek. Jedna ampulka obsahuje 300 mg účinnej látky. Jedno balenie obsahuje 5 ampuliek.

zloženie

Hlavnou zložkou akejkoľvek formy ACC, ktorá poskytuje liečivu terapeutický účinok, je acetylcysteín. Pomocné látky sa líšia v rôznych druhoch liekov:

  • Šumivé tablety obsahujú kyselinu citrónovú a askorbovú, hydrogenuhličitan, sacharinát, citrát a uhličitan sodný. Aj v tejto forme je prítomný mliečny cukor a manitol a ostružinová aróma dodáva tablete a roztoku z nej pripravenému príjemnú vôňu..
  • Sacharóza a kyselina askorbová pôsobia ako pomocné zložky práškovej formy ACC. Takýto liek tiež obsahuje sacharín a vďaka príchuti je nápoj pripravený z granúl oranžový alebo citrónovo-medový..
  • Ďalšie látky v sirupe sú voda, metylparahydroxybenzoát, edetát disodný, ako aj hydroxid, karmelóza, benzoát sodný a sacharinát. Vôňa tohto lieku je daná čerešňovou príchuťou..
  • Injekčný roztok ACC obsahuje okrem účinnej látky aj sterilnú vodu a dinátriumedetát. Táto kvapalná forma tiež obsahuje kyselinu askorbovú a hydroxid sodný..

Princíp činnosti

Po vstupe do ľudského tela začína acetylcysteín priamo ovplyvňovať hlien, ktorý sa tvorí v dýchacích cestách. Táto zlúčenina mení najmä reológiu hlienu v dôsledku deštrukcie väzieb v mukopolysacharidoch, ktoré sa nachádzajú v bronchiálnych sekrétoch. To zriedi hlien a zníži jeho viskozitu. Účinnosť produktu sa neznižuje, ani keď je hnis zmiešaný s hlienom.

Acetylcysteín má tiež určitú antioxidačnú aktivitu. Je potrebné poznamenať, že táto látka stimuluje syntézu glutatiónu a je tiež schopná neutralizovať radikály tvorené počas oxidačných procesov. Toto pôsobenie ACC posilňuje ochranu buniek sliznice dýchacích ciest a tiež pomáha zmierňovať zápalový proces..

indikácia

Dôvodom na použitie ACC je akékoľvek ochorenie dýchacieho systému, pri ktorom sa vo vnútri bronchiálneho stromu nahromadilo príliš viskózne vylučovanie..

Liek je predpísaný pre:

  • zápal hrtana.
  • bronchitída.
  • Zápal pľúc.
  • laryngotracheitíde.
  • Chronické pľúcne patológie vrátane obštrukčných chorôb.
  • bronchiolitis.
  • bronchiektázie.
  • Vývoj abscesu v pľúcach.

Lekári ORL predpisujú také lieky na zápal stredného ucha, nádchu alebo zápal prínosových dutín. Pomáha ACC a cystickú fibrózu.

V akom veku môžete dať?

Návod na použitie umožňuje vymenovať ACC pre deti, ktoré majú 2 roky. Pre mladých pacientov vo veku od 2 do 5 rokov je určený liek s názvom ACC 100, pretože dávka jeho účinnej látky je najnižšia. Lieky ACTS 200 a ACTS inject sa predpisujú deťom starším ako šesť rokov. Liek s maximálnou dávkou acetylcysteínu (ACC Long) sa odporúča od 14 rokov.

kontraindikácie

Anotácia k liekom ACC zakazuje ich použitie v týchto prípadoch:

  • Ak má dieťa intoleranciu na niektorú zložku lieku, napríklad na acetylcysteín alebo laktózu, ktorá je v zložení tabliet..
  • Ak je ochorenie pľúc komplikované krvácaním a v spúte sa nachádzajú stopy krvi.
  • Ak má pacient peptický vred.
  • Ak dieťa trpí nedostatkom určitých enzýmov (laktáza, sacharáza) alebo zhoršeným metabolizmom sacharidov.

Bez konzultácie s lekárom by sa ACC nemalo podávať deťom s bronchiálnou astmou, arteriálnou hypertenziou, ochorením obličiek, patológiami pečene, poruchami nadobličiek, diabetes mellitus. Pri takýchto ochoreniach pediatr najskôr vyhodnotí indikácie a potom zvolí požadovanú formu ACC a správne dávkovanie lieku.

Vedľajšie účinky

Tak ako mnoho iných liekov, aj ACC môže spôsobovať alergie. Po užití tohto lieku sa môže objaviť žihľavka, opuch kože, svrbenie, vyrážky a dokonca aj anafylaktický šok..

Ďalšie vedľajšie účinky ACC sú:

  • Dýchavičnosť alebo výskyt bronchospazmu. Takáto reakcia tela dieťaťa na acetylcysteín sa často vyskytuje pri bronchiálnej astme. Ak sa u dieťaťa po užití ACC zhorší kašeľ, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.
  • Pálenie záhy, riedka stolica, žalúdočné ťažkosti a ďalšie príznaky nazývané dyspepsia.
  • Horúčka, bolesť hlavy, zvuky v ušiach, krvácanie. Takéto negatívne účinky liečby ACC sú veľmi zriedkavé..

Inštrukcie na používanie

Ako použiť

  • Užívanie ACC sa odporúča po jedle..
  • Šumivú tabletu v požadovanej dávke treba ponoriť do pohára vody, počkať, kým sa nerozpustí, a potom liek ponúknuť dieťaťu. Na rozpustenie sa používa iba voda a sklenený riad..
  • Obsah porciovaných vreciek ACC sa rozpustí v pol pohári tekutiny. Zároveň je možné granule zriediť vodou a iným nápojom, napríklad džúsom alebo ochladeným čajom..
  • Je nežiaduce ponechať suspenziu pripravenú z tablety alebo prášku ACC dlhší čas. Ak nie je možné ihneď vypiť liečivý roztok, je povolené uchovávanie pri izbovej teplote nie dlhšie ako dve hodiny.
  • Na dávkovanie sirupu sa odporúča použiť odmerku alebo injekčnú striekačku, ktorá je umiestnená v balení lieku..
  • Posledný príjem ACC by nemal byť neskôr ako 18 hodín, pretože neskoršia aplikácia môže nepriaznivo ovplyvniť spánok.
  • Aby sa terapeutický účinok lieku dostavil rýchlejšie, odporúča sa konzumovať veľké množstvo tekutiny.
  • Koľko dní užívať liek, rozhodne lekár pre každé dieťa individuálne. Pri akútnom ochorení je doba užívania najčastejšie 5 - 7 dní..
  • Injekcie ACC sa vykonávajú v nemocnici 1-2 krát denne. Liečivo sa vstrekuje buď hlboko do svalu, alebo pomaly do žily (do 5 minút), pričom sa obsah ampulky zmieša so soľným roztokom alebo s glukózou v pomere 1: 1..

dávkovanie

Denná dávka ACC bez ohľadu na formu uvoľnenia pre dieťa rôzneho veku bude nasledovná:

Deti od 2 do 6 rokov

200-300 mg účinnej látky

Deti od 6 do 14 rokov

300 - 400 mg účinnej látky

Deti staršie ako 14 rokov

400-600 mg účinnej látky

Táto dávka je rozdelená na 2 dávky pre deti do 14 rokov a pre dieťa staršie ako 14 rokov sa liek môže podávať buď jedenkrát denne alebo rozdeliť na 2 - 3 dávky.

Jedna dávka rôznych foriem ACC pre dieťa vo veku od 2 do 6 rokov je zvyčajne 100 mg acetylcysteínu.

Dieťaťu v tomto veku je predpísaný jeden z týchto liekov:

1 šumivá tableta ACC 100

1 balíček granúl s pomarančovou príchuťou ACC 100

Polovica šumivej tablety ACC 200

Jedna dávka pre deti vo veku od 6 do 14 rokov bude 150 - 200 mg acetylcysteínu. Liečivo sa často predpisuje v dávke 200 mg na dávku..

V závislosti od formy ACC to bude nasledujúce množstvo lieku:

2 šumivé tablety ACC 100

2 vrecká granúl s pomarančovou príchuťou ACC 100

1 balenie granúl ACC 200

1 šumivá tableta ACC 200

Vo veku 14 rokov a viac môže byť denná dávka ACC:

4-6 šumivých tabliet ACC 100

4-6 balení granúl s pomarančovou príchuťou ACC 100

2-3 šumivé tablety ACC 200

2-3 vrecká granúl ACC 200

Jedna dávka injekčnej formy ACC je pol ampulky pre deti vo veku 6 - 14 rokov a celá ampulka pre dieťa vo veku nad 14 rokov. V prípade životne dôležitých indikácií sa liek môže podávať aj deťom do 6 rokov v dávke 10 mg účinnej látky na 1 kg hmotnosti dieťaťa.

Roztok ATSTS v ampulkách sa môže použiť aj na inhaláciu v rozprašovači. Pri jednom postupe užite 3 ml liekov a zmiešajte s 3 ml soľného roztoku. Takáto manipulácia je povolená pri kašľaní u detí starších ako 12 rokov..

predávkovať

Užívanie príliš veľkého množstva ACC vedie k zvracaniu, silnej nevoľnosti alebo riedkej stolici. Na pomoc pri predávkovaní lekár predpisuje symptomatickú liečbu.

Interakcia s inými liekmi

  • Miešanie v jednej pohári ACC a akýchkoľvek iných liekov sa neodporúča.
  • Použitie sorbentov, ako je aktívne uhlie, zníži účinnosť liečby acetylcysteínom.
  • Je kategoricky nemožné podať deťom ACC a lieky, ktoré potláčajú reflex kašľa. Táto kombinácia liekov môže spôsobiť stagnáciu hlienu v dýchacích cestách..
  • Ak kombinujete ACC a lieky zo skupiny bronchodilatancií, potom bude liečba kašľa účinnejšia..
  • Acetylcysteín môže zhoršiť účinok antibiotickej liečby, ak sa používajú cefalosporíny alebo penicilínové lieky, a preto je potrebné medzi týmito liekmi urobiť prestávku 2 hodiny alebo viac..
  • Súčasné podávanie ACC a vazodilatačných liekov vedie k väčšej vazodilatácii.

Podmienky predaja

Na zakúpenie akejkoľvek formy ACC, s výnimkou injekčného, ​​nemusíte predložiť lekársky predpis. Na zakúpenie injekcie ACC potrebujete lekársky predpis.

V priemere sú náklady na balenie 20 tabliet ACC 100 alebo jednej fľaše sirupu asi 240 rubľov. Cena ACC v vreckách je asi 120 - 130 rubľov za balenie. Za desať tabliet ACC Long musíte zaplatiť asi 300 rubľov.

Skladovacie podmienky a trvanlivosť

Ampulky, granule alebo tablety uchovávajte na suchom mieste bez prístupu malého dieťaťa. Skladovacia teplota by nemala presiahnuť 25 stupňov Celzia. Pri vyberaní tablety z tuby musí byť obal okamžite tesne uzavretý.

Čas použiteľnosti lieku, v závislosti od formy, je:

  • Pre tablety - 3 roky.
  • Pre vrecká s granulami - 4 roky.
  • Na sirup - 2 roky (neotvorené).
  • Pre ampulky s roztokom - 3 roky.

Po otvorení fľaše sirupu ACC sa liek nemá uchovávať dlhšie ako 18 dní.

recenzia

O použití ACC na vlhký kašeľ u detí existujú väčšinou pozitívne recenzie. Matky potvrdzujú, že liek veľmi účinne skvapalňuje veľmi viskózne tajomstvo a pomáha vykašliavať, čím urýchľuje zotavenie. Vedľajšie účinky ACC sa zaznamenávajú zriedka a väčšina detí považuje chuť hotového lieku za príjemnú.

analógy

Akýkoľvek analóg, ktorý tiež obsahuje acetylcysteín, je schopný nahradiť ACC. Týmto liekom môže byť Fluimucil, H-AC-Ratiopharm, Acetylcysteín alebo Acestin. Pri prechladnutí môžete použiť liek Rinofluimucil, ktorý obsahuje aj acetylcysteín. Liek sa uvoľňuje vo forme spreja, ktorý je vhodný na vstrekovanie lieku do nosa..

Tiež namiesto ACC môže lekár odporučiť liek s podobným účinkom, ktorý nie menej účinne pomôže pri liečbe kašľa, napríklad:

  • Lazolvan. Účinnou látkou takého expektoranta je ambroxol. Výhodou lieku Lazolvan je široká škála dávkových foriem a možnosť použitia od narodenia.
  • Erespal. Základom tohto lieku je fenspirid, ktorý má antihistaminický účinok. Užívanie Erespalu zmierňuje bronchospazmus a pomáha v boji proti zápalom, preto je takýto liek žiadaný pre suchý a štekavý kašeľ. Je predpísaný v sirupe od dvoch rokov a v tabletách - nie skôr ako 18 rokov..
  • Fluditek. Toto mukolytikum obsahuje karbocisteín a dodáva sa v dvojdávkovom sirupe. Menšia (20 mg / ml) vám umožňuje používať liek od 2 rokov a väčšia (50 mg / ml) je povolená od 15 rokov.
  • Gedelix. Tento rastlinný liek má expektoračný účinok. Droga je vyrobená z listov brečtanu v sirupe a kvapkách. Môže sa dávať deťom, ktoré majú 2 roky.
  • Mukaltin. Táto expektoračná tableta je predpísaná pre deti staršie ako rok..
  • Ascoril. Tento viaczložkový prípravok obsahuje salbutamol a brómhexín, ktoré sú doplnené guaifenesínom. Jeho príjem zriedi sekréciu priedušiek a má expektoračný účinok. Tento liek v sirupe je predpísaný pre deti od 1 roka a tabletová forma - od šiestich rokov.

ACC v Moskve

ACC Návod na použitie

Cena za ACC od 127,00 rubľov. v Moskve Môžete si kúpiť ACC v Novosibirsku v internetovom obchode Apteka.ru Dodanie ACC do 711 lekární

Názov výrobcu

Hermes Pharma Ges. M.b.H. / Salyutas Pharma GmbH

Krajina

Uvoľnite formulár a obal

Prášok na perorálne podanie, 600 mg vrecúško - 10 ks v balení.

Dávková forma

Prášok od bielej do žltkastobielej farby s ľahko sa rozpadajúcimi aglomerátmi, s vôňou ostružiny. Možno mierny zápach síry.

Pharmokinetics

Acetylcysteín sa pri perorálnom podaní rýchlo a takmer úplne vstrebáva. Vďaka vysokému metabolizmu prvého prechodu (účinok „primárneho prechodu“ pečeňou) je biologická dostupnosť orálnych foriem acetylcysteínu asi 10%. Maximálna koncentrácia (Cmax) acetylcysteínu v krvnej plazme po perorálnom podaní sa dosiahne za 1-3 hodiny a je 15 mmol / l, Cmax metabolitu cysteínu je približne 2 μmol / l.

Spojenie s proteínmi krvnej plazmy je asi 50% po 4 hodinách a po 12 hodinách klesá na 20%.

Acetylcysteín sa distribuuje v nezmenenej podobe (20%) a vo forme aktívnych metabolitov (80%), preniká do medzibunkového priestoru, distribuuje sa hlavne v pečeni, obličkách, pľúcach a prieduškách. Acetylcysteín prechádza placentárnou bariérou a je detekovaný v pupočníkovej krvi. Nie sú k dispozícii žiadne informácie o vylučovaní do materského mlieka. Nie sú k dispozícii žiadne údaje o schopnosti acetylcysteínu prekonať hematoencefalickú bariéru..

Acetylcysteín sa metabolizuje v pečeni na cysteín, farmakologicky aktívny metabolit, ako aj na diacetylcysteín, cystín a ďalšie zmiešané disulfidy. V tele možno acetylcysteín a jeho metabolity detekovať v rôznych formách: vo voľnej forme, viazaný na plazmatické bielkoviny labilnými disulfidovými väzbami alebo ako spojené aminokyseliny..

Acetylcysteín sa vylučuje takmer výlučne vo forme neaktívnych metabolitov (anorganické sulfáty, diacetylcysteín) obličkami, malá časť sa vylučuje črevami v nezmenenej podobe. Polčas rozpadu liečiva z krvnej plazmy (T1 / 2) je približne 1 hodina a závisí od rýchlosti biotransformácie v pečeni. V prípade zhoršenej funkcie pečene sa môže T1 / 2 acetylcysteínu zvýšiť až na 8 hodín.

Špeciálne podmienky

Pacientom s bronchiálnou astmou a obštrukčnou bronchitídou by mal byť acetylcysteín predpisovaný opatrne pod systémovou kontrolou priechodnosti priedušiek. Ak pacient nie je schopný účinne kašľať, je potrebné vykonať odtok alebo odsatie sekrétov..

Pri použití acetylcysteínu boli veľmi zriedkavo hlásené prípady závažných alergických reakcií, ako je Stevensov-Johnsonov syndróm a Lyellov syndróm. Ak dôjde k zmenám na koži a slizniciach, mali by ste okamžite vyhľadať lekára, prestať užívať liek..

Neužívajte liek bezprostredne pred spaním (odporúča sa užiť drogu do 18.00).

Vplyv na laboratórne údaje. Acetylcysteín môže ovplyvniť výsledky kolorimetrického stanovenia koncentrácie salicylátov v krvnej plazme. Pri analýze moču môže acetylcysteín interferovať s výsledkami stanovenia ketolátok.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá, mechanizmy

Acetylcysteín neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

zloženie

1 vrecko obsahuje:

účinná látka: acetylcysteín 600 mg; pomocné látky: glyceryl tripalmitát, polysorbát 65, sorbitol, xylitol, kyselina citrónová, citrát sodný, citrát horečnatý, karmelóza sodná, aspartám, aróma Blackberry „B“ (prírodná / rovnaká ako prírodná tekutá príchuť „Forest Berry“, kód 5752; prírodná / identická s prírodnou tekutá aróma „Blackberry“, kód 5337; vanilín; maltodextrín; manitol; glukonolaktón; sorbitol; koloidný bezvodý oxid kremičitý; uhličitan horečnatý), stearan horečnatý.

indikácia

Akútne a chronické ochorenia dýchacieho systému spojené s tvorbou viskózneho ťažko oddeliteľného bronchiálneho sekrétu (ako expektorancia): bronchitída, tracheitída, bronchiolitída, pneumónia, bronchiektázia, cystická fibróza, pľúcny absces, pľúcny emfyzém, laryngotracheitída, intersticiálna choroba pľúc, atelektáza upchatie priedušiek hlienovou zátkou).

Zápal stredného ucha (zápal stredného ucha), akútna a chronická sinusitída, rinosinusitída (zmiernenie vylučovania sekrécie).

Odstránenie viskóznych sekrétov z dýchacích ciest v poúrazových a pooperačných stavoch.

kontraindikácie

Precitlivenosť na acetylcysteín alebo iné zložky lieku;

hemoptýza, pľúcne krvácanie;

peptický vred žalúdka a dvanástnika v akútnom štádiu;

deti do 18 rokov (pre túto dávkovú formu);

tehotenstvo a obdobie dojčenia;

dedičná intolerancia fruktózy (obsahuje sorbitol), fenylketonúria (obsahuje zdroj fenylalanínu aspartámu).

Vedľajšie účinky

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú nežiaduce reakcie klasifikované podľa frekvencie ich vývoja nasledovne: veľmi často (> 1/10), často (od> 1/100 do 1/1000 do 1/10000 do

predávkovať

Prípady toxického predávkovania pri užívaní acetylcysteínu ústami neboli popísané. Acetylcysteín, ak sa užíva v dávkach do 500 mg / kg / deň, nespôsobil príznaky predávkovania. Zdraví dobrovoľníci dostávali acetylcysteín v dávke 11,6 g denne počas 3 mesiacov bez toho, aby sa u nich vyskytli závažné nežiaduce reakcie.

Príznaky: Môžu sa vyskytnúť gastrointestinálne príznaky, ako je nevoľnosť, vracanie a hnačka.

Liečba: v prípade potreby symptomatická liečba.

synonymá

Acetylcysteín, ACC 100, ACC-Long, Mukonex, Fluimucil, Exomyuk 200, N-AC-Ratiopharm

Doručenie objednávky v Moskve

Pri objednávke na Apteka.RU si môžete zvoliť doručenie do lekárne, ktorá je pre vás výhodná v blízkosti vášho domova alebo cestou do práce.

Všetky výdajné miesta v Novosibirsku - lekárne

Články O Zápal Hltana